В'ятрович Володимир



 Володимир Михайлович В'ятрович — відомий український публіцист, вчений, громадський діяч. Кандидат історичних наук, член наглядової ради Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Розсекретив таємні документи КДБ, за що іменований «хакером архівів чекістів». Один з головних ініціаторів «декомунізації». Яскравий прихильник діяльності УПА і Євромайдану.
Володимир В'ятрович народився у Львові в 1977 році. Закінчивши школу (1994), вступив на історичний факультет Львівського національного університету.
Захистив кандидатську дисертацію у 2004 році на тему: «Закордонні рейди УПА в контексті реалізації антитоталітарної національно-демократичної революції народів Центрально-Східної Європи».
Ще в студентські роки В'ятрович заснував Центр досліджень визвольного руху (2002) - некомерційну дослідницьку організацію, що займається дослідженнями історії УНР та ЗУНР, політичної формацій ОУН, УВО, УНДО, дисидентів, а також військових рухів УПА, УСС, УГА і політики окупантів на українській землі у 20 столітті. Також був членом молодіжного опозиційного руху «Опір Молоді» (пізніше «Чорна пора»).
Трудову діяльність Володимир Вятрович почав у 2005 році, викладав в Українському католицькому університеті (Львів) та Інституті українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України. В різні часи працював радником глави СБУ, керівником архівного відділу Українського інституту національної пам'яті, главою вченої ради Центру досліджень визвольного руху. Також в Українському науковому інституті Гарвардського університету, Національному університеті «Києво-Могилянська академія», Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Відстоюючи право на доступ до архівів радянського періоду, у 2013 році створив Електронний архів avr.org.ua з понад 14 тисячами документів.
У 2019 брав участь у виборах до ВР України від партії «Європейська солідарність».
Кар'єра письменника
В'ятрович — автор 7 книг і ряду монографій, співавтор 3-х історичних праць. Також був редактором наукового журналу «Український визвольний рух» з 2003 по 2008 роки. Лауреат державної премії імені В. Стуса за книгу «Історія з грифом "Секретно"», лауреат літературної премії ім. Івана Кошелівця за дослідження «Про українсько-єврейську співпрацю в боротьбі за Незалежну Україну» (2008).
В даний час пише статті для «Української правди» та порталу ТСН.ua.
В нашому фонді є книга Володимира В'ятровича "Україна. Історія з грифом "Секретно"

Ця книга повинна ввійти до шкільної програми 10-11 класів. Ми всі знаємо про те, що були дисиденти, розстріляне відродження, Українська повстанська армія, але чи усвідомлюємо ми всі масштаби трагедії людей, які належали до цех верств? Зараз кожен українець повинен прочитати цю книгу. Володимир В'ятрович подає дуже багато світлин, дуже багато витягів із радянських документів, які підтверджують усі злочини, до яких вдавалася тодішня влада. Дуже цікавим стало те, що у цій книзі висвітлюється доля не лише таких відомих людей, як Степан Бандера, Симон Петлюра, Андрей Шептицький, але й зовсім нам невідомих. Наприклад, розповідалося про долю звичайної вчительки з Харківщини, яка у свій щоденник записувала свідчення про голодомор. Або ж доля Юрка Тютюнника, який постійно у своєму виборі коливався між добром та злом. Історії усіх цих людей цікаві, трагічні, але й дуже важливі для нас зараз. Усі ці люди так чи інакше боролися за вільну Україну, ми повинні їх наслідувати. Для мене дуже цікавим стало те, що у книзі є дуже багато світлин, які допомагають краще зрозуміти ту епоху. Книга дуже сильна, вона повинна бути прочитана кожним із нас.

Немає коментарів:

Дописати коментар