Квітка—Основʼяненко Григорій



                               

                                                                                              “Вас не бачив, а вашу душу,

ваше серце так бачу, як може ніхто на всім світі.

Ваша “Маруся” мені так розказала”.

Т. Г. Шевченко


29 листопада 2024 року літературний світ України святкує 246 років від дня народження українського письменника Григорія Федоровича Квітки-Основ'яненка.

Григорій Квітка-Основ’яненко – перший класик художньої прози та соціально-побутової комедії в літературі. Художній світ повістей Григорія Федоровича Квітки-Основ'яненка особливий, його твори утверджували високі морально-етичні якості людини з народу, відіграли помітну роль у розвитку української мови.

Він, як письменник, видавець, літературний критик і публіцист захищав художні можливості української літературної мови. Григорієм Федоровичем були закладені основи нової української прози, введені жанри повісті, оповідання, соціально-побутові комедії. Письменник розробив і утвердив в українській літературі принципи просвітительського реалізму, який у 30-х роках ХІХ століття став на Україні провідним творчим методом і літературним напрямом. Проза і драматургія письменника мали велике значення для утвердження статусу української літератури серед інших літератур. У своїх творах він порушував питання про високоморальні та етичні якості людини, акцентував на особливостях національного характеру, специфіці мислення, вірувань, звичаях, побуту, на цінностях та ідеалах українців.

Якщо в нашій літературі Івана Котляревського вважають зачинателем української поезії з його поемою «Енеїда», то Григорій Квітка-Основ'яненко має почесне ім'я «батька української прози», з геніальною повістю «Маруся». Його сентиментальна проза мала вагоме значення для становлення оповідного дискурсу в українській літературі.

 Запрошуємо вас до бібліотеки відкрити для себе творчий спадок українського майстра слова.


Немає коментарів:

Дописати коментар