Шкільний музей української народної ляльки
У нашій школі діє чудовий музей українського народного мистецтва, де можна не лише побачити автентичні експонати, а й дізнатися багато цікавого про багаті традиції та звичаї українського народу.
Експонати музею
Музейна колекція вражає своїм розмаїттям. Тут представлені:
- Книги та інші друковані видання: про вишивку, народну ляльку, про традиції і свята українського народу.Ці матеріали допоможуть вам поглибити свої знання про українську культуру та історію.
- Народні ляльки: зроблені з різних матеріалів – тканини, соломи, кукурудзяних листів, дерева. Кожна з них несе в собі певний символізм та розповідає про давні українські вірування та обереги.
- Репродукції старовинних фото: українців в національному одязі. Ці фото дають можливість побачити, як одягалися люди в різні епохи, та познайомитися з особливостями українського народного костюму.
Активності музею
Шкільний музей – це не просто місце, де можна подивитися на експонати. Тут регулярно проводяться:
- Екскурсії: для учнів школи та гостей. Під час екскурсії ви зможете дізнатися про історію музею, його колекцію, а також про значення народного мистецтва в українській культурі.
- Майстер-класи: з виготовлення української народної ляльки. На майстер-класі ви зможете власноруч зробити ляльку-мотанку, дізнатися про її символізм та значення, а також познайомитися з техніками виготовлення ляльок з різних матеріалів.
Значення музею
Шкільний музей українського народного мистецтва «Лялькова світлиця» відіграє важливу роль у вихованні підростаючого покоління.Він допомагає учням:
- Пізнайомитися з українською культурою та історією: через автентичні експонати та цікаві розповіді.
- Зрозуміти значення народного мистецтва: в житті українського народу.
- Розвинути творчі здібності: на майстер-класах з виготовлення української народної ляльки.
- Виховати почуття патріотизму: та любові до рідної країни.
Запрошуємо Вас відвідати наш шкільний музей українського народного мистецтва!
Створенняw музею почалось в травні
2021 року. До його створення
підключились і діти, і вчителі, і батьки наших читачів.
Оксана Скляренко народилася 13 травня 1975 року у місті Новомиргороді, Кіровоградської області. Кандидатка мистецтвознавства, працювала аналітиком у відділі інформаційної безпеки та міжнародних інформаційних відносин Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України.
Монографії та наукові видання Оксани.
1. «Традиционная украинская кукла конца ХХ-начала ХХI веков», 2013.
2. «Українська традиційна лялька», 2016.
3. «Лялька в культурі українців», 2017.
4. «Українські народні ляльки», 2018.
5. «Українська лялька в таблицях і замальовках», 2019.
6. «Українська лялька», 2007.
7. «Українське вбрання для ляльки», 2007.
Ілюстрації до науково-популярної літератури
1. Традиционная украинская кукла конец ХХ-начало ХХІ веков, 2013.
2. Традиційна українська лялька: нова семантика та образи, 2018.
3. LALKI Rzeczpospolitej Polskiej, 2015.
4. Українська народна лялька початку ХХІ століття, 2019.
Ілюстрації до дитячої літератури
1. «Українське вбрання для ляльки», 2007.
2. «Українська лялька», 2007.
3. «Стриб та скок», 2010.
4. «Веселі крапочки», 2010.
5. «Пластилінова казка», 2010.
6. «Народные куклы», 2013.
7. «Динозавры из пластилина», 2014.
8. «Игрушки шьем сами», 2015.
Інна Шіпілова- ідейний натхненник, авторка книжки «Народні ляльки Одеської області», яка, збираючи матеріали для цього видання, об’їздила всю Одещину. Ця унікальна книга, яка вийшла наприкінці минулого року, стала першим серйозним дослідженням автентичних народних ляльок саме нашого регіону. Це перша спроба відкрити, дослідити і зберегти дивовижний та різноманітний світ традиційної лялькової культури нашого краю. Поява цього видання стала важливою подією у світі сучасних досліджень народної культури, адже наразі жодна інша область не може похвалитися таким системним опрацюванням теми. Власне, ця книжка і стала своєрідним поштовхом до проведення виставки. Пані Інна подарувала нашому бібліотечному музею авторські книги та реплики народних ляльок, які справді безцінні!
Українська народна лялька — лялька, котра побутувала у різні
часи на теренах України, була властивою у певних регіонах. Ключовою ознакою
власне народної ляльки було те, що вона була властивою для конкретного регіону,
а особливості її створення передавалися від покоління до покоління.
Народні ляльки мали різний вигляд та створювалися з різних матеріалів — тканини, одягу, сіна, соломи, сезонних овочів тощо. Так і сам процес виготовлення, наприклад, ляльок з тканини в різних регіонах називали «в'язати куклу», «крутити куклу»(Київська, Полтавська, Черкаська обл.), "робити ляльку(Івано-Франківська обл.), «шити куклу», (Харківська обл.)
З 09.05.2021р. по 19.05.2021р. у Болгарському культурному центрі за адресою вул.Віце-Адмірала Жукова,9 відбулася унікальна виставка народних ляльок, яка вперше представила традиційну лялькову культуру багатонаціональної Одеської області.
Організатори виставки – проєкт «Автентичні ляльки Одещини» у співпраці з Болгарським культурним центром та його директором Дмитром Федоровичем Терзі. Сама виставка стала підсумковим результатом трьохрічної пошукової, дослідницької роботи по віднайденню автентичної лялькової культури Одещини. Учасники проєкту «Автентичні ляльки Одещини» збирали зразки автентичних народних ляльок, їздячи по селах нашої області, та опитуючи людей похилого віку про те, які саморобні ляльки та іграшки були у їх дитинстві. За три роки назбиралося близько п'яти десятків ляльок, які репрезентують лялькові традиції Бесарабії, Міжлимання та Східного Поділля. Всі результати досліджень були опубліковані в книзі «Народні ляльки Одеської області», яка вийшла у грудні 2020 року. А на виставці «Народні ляльки Одещини. Історія та сучасність» всі віднайдені дослідницьким проєктом ляльки були представлені широкій публіці.
Альбом «Мистецтво писанкарства» створений для Вас київською писанкаркою Оксаною Білоус, заслуженим майстром народної творчості України.
У альбомі вміщено опис необхідних для роботи інструментів та матеріалів, різновидів пташиних яєць та підготовки їх до роботи, розглянуто властивості природних та хімічних барвників, розкрито секрети роботи у традиційних та авторських техніках писанкарства.
Навіть початківці крок за кроком зможуть виготовити дивовижні писанки, прикрасити свою оселю хатніми оберегами, створити атмосферу краси та радості у своїй душі та навколо себе.
Народні майстри з різних куточків нашої краіни - Яртись Наталя(бісероплетіння), Світлана Піскова( соломоплетіння), Оксана Білозір ( Оксана Білоус (писанкарство, вибійка, печатний пряник))та її чоловік.
Немає коментарів:
Дописати коментар