Грібінка Євген


Євген Гребінка: Батько української байки

Євген Павлович Гребінка – це ім’я, яке нерозривно пов’язане з розвитком української літератури. Він є одним із засновників нової української літератури, а його байки стали класикою жанру.

Життя і творчість

Народився Євген Гребінка на Полтавщині у 1812 році. Його життя було недовгим, але насиченим творчою діяльністю. Гребінка був не лише письменником, а й педагогом, видавцем. Він зробив вагомий внесок у розвиток української мови і літератури.

Творчість Гребінки: байки та не лише

Творчість Гребінки багатогранна. Він писав повісті, романи, оповідання, але найбільшу славу йому принесли байки. Саме Гребінка вважається засновником української байки. Він вдосконалив цей жанр, доповнивши його національним колоритом, українським гумором і сатирою.

Чим відрізняються байки Гребінки?

  • Народність: Гребінка використовував українські народні казки, прислів’я, вислови, що робило його байки зрозумілими і близькими для читача.
  • Сатира: В своїх байках Гребінка викривав людські вади, суспільні пороки, часто використовуючи алегоричні образи.
  • Гумор: Байки Гребінки сповнені тонкого гумору, який досі не втрачає своєї актуальності.

Найвідоміші твори

  • "Зозуля та снігир" – одна з найвідоміших байок Гребінки, яка стала символом української літератури.
  • "Чайковський" – байка, в якій висміюється марнославство і бажання бути поміченим.
  • "Ведмежий суд" – байка, яка сатирично зображує несправедливість.
  • "Казак на чужині" – патріотична повість, присвячена козацькій тематиці.

Спадщина Гребінки

Євген Гребінка – це один з найвизначніших представників української літератури. Його твори актуальні і сьогодні, адже вони торкаються вічних проблем людського буття.

Чому варто читати Гребінку?

  • Щоб пізнати українську культуру: Твори Гребінки – це своєрідна енциклопедія українського життя XIX століття.
  • Щоб розвинути почуття гумору: Байки Гребінки досі змушують посміхатися і задумуватися.
  • Щоб розширити світогляд: Твори Гребінки – це не просто розповіді, а глибокі філософські роздуми про життя, людей і суспільство.

Євген Гребінка – це письменник, який залишив глибокий слід в українській культурі. Його твори – це скарбниця української літератури, який ми повинні берегти і передавати наступним поколінням.




Гребінка Євген Павлович (2 лютого 1812 р. — 15 грудня 1848 р.)– видатний український педагог, видавець та письменник.

Батько Є. Гребінки – відставний офіцер штаб-ротмістра, прикладав всі зусилля для надання сину належної освіти. Ази наук він засвоїв ще в домашніх умовах, а потім – став гімназистом у Ніжині. Саме у гімназії письменник-початківець пробує себе у театральному жанрі – пише п’єсу «В чужие сани не садись», активно займається перекладом, бере участь у видавництві рукописного літературного журналу.

Дослуживши до звання обер-офіцера, був направлений до 8-го Малоросійського полку, але незабаром, у зв’язку з особистими обставинами, вийшов у відставку. Знаменним в житті Є. Гребінки стає знайомство з Т. Шевченком, саме він допоможе у зборі грошей для визволення українського метра з кріпацтва. Веде активне громадське життя, допомагає сільськім дітлахам здобувати освіту: за свій кошт будує на Полтавщині церковне парафіяльне училище.

В національну літературу Є. Гребінка увійшов як засновник романтичної течії дошевченківського періоду, сповненого ідеями українського відродження. Його виникнення було зумовлено вкрай загостреним тогочасним політичним та суспільним життям. Найбільшу славу здобули такі твори письменника, як «Ведмежий суд», «Кулик», «Українська мелодія», «Чайковський», «Записки студента», «Богдан» тощо.

На жаль, життя митця обірвалося на 37-му році життя через захворювання на туберкульоз.(https://libruk.com.ua/hrebinka-yevhen/)


Шановні читачі!

Запрошуємо вас ознайомитися з книгами українського письменника, які представлені в нашій бібліотеці.


 

Немає коментарів:

Дописати коментар